11. januára 2023

Jún v záhrade

6 vecí, ktoré by sme mali v záhrade stihnúť pred letnou dovolenkou

1. Jún v záhrade: Skyprime a zamulčujme záhony

Aj keď bol úvod júna na zrážky celkom štedrý, myslime už na suché letné dni. Ak sme záhony ešte nemulčovali a pôdu máme stále odhalenú, teraz je ten správny čas na zamulčovať ich. Pred tým urobme ešte jeden medzikrok. Po daždi pôdu okolo zeleniny ale aj na ostatných záhonoch jemne skyprime, aby vlaha prešla z povrchu pôdy do hĺbky, kde ju lepšie využijú korene rastlín. Narušením pôdy kyprením prerušíme pôdne kapiláry a voda nebude vzlínať k povrchu, odkiaľ by sa rýchlo vyparila a rastlina by stratila cennú vlahu. Nevytvorí sa aj tvrdý prísušok, ktorý neskôr bráni vtrebávaniu vlahy. Skyprenú pôdu zakryjeme mulčom. Takto ošetrená pôda ostane vlhká dlhší čas. Mulčovať môžeme slamou, pokosenou trávou, kompostom alebo drevnou štiepkou. Pozor na hrúbku mulču ak máme problém so slizniakmi. Ak ich máme na záhrade veľa, mulčujme len do výšky približne 2 cm. Slizniaci si radi hovejú pod slamou a štiepkou. Mulčovanie pokosenou trávou je obojstranne výhodné – máme k dispozícii neustály prísun mulču, ktorú pôdu ochráni, ale aj vďaka rýchlemu rozkladu aj vyživí. Pri tomto type mulčovania si dávajme pozor na hrúbku vrstvy. Keď je vrstva mulču z trávy veľmi hrubá (10cm), hrozí, že tráva začne na spodku hniť.

2. Jún v záhrade – stále môžeme vysádzať hrášok a ďalšiu zeleninu

Po hrášku sa vždy zapráši a keď chceme mať jeho pravidelnú prísun počas celého leta, vysiemajme ho priebežne. Ak stihneme a nezabudneme, pokojne aj každé 2 týždne. Pre tie viac zaneprázdnené postačí aj raz za mesiac. Takto dosiahneme jeho stály prísun, čo určite ocenia hlavne tí najmenší. Sadiť môžeme aj fazuľu, listový šalát a dokonca aj mrkvu. Skúsiť môžeme vysadiť aj iné plodiny, skúsme experimentovať, keď žijeme v chladnejšej oblasti, výsevné dni môžu byť oproti teplému juhu posunuté.

3. Jún v záhrade – zbierajme plody našej práce

Začína sezóna muchovníka, jahôd, čerešní, malín a ríbezlí. O muchovníku sme už písali v článku o živých plotoch, je to krík alebo menší strom s veľkým potenciálom vzhľadom na zmenu klímy a jeho plody chutia fantasticky. Koncom mája začínajú zrieť prvé plody a počas celého júna nás teší ich bohatou násadou. Muchovník môžeme jesť čerstvý, mraziť alebo z neho uvariť džem. Vlastné jahody, zvlášť na záhrade, kde sú malé deti, sú na nezapalatenie. Okrem toho, že máme radi plody, jahodník má ešte jednu dôležitú funkciu v záhrade – môžeme ich použiť ako mulč. Vďaka tomu, že sa rýchlo množí poplazmi. Keď jahôdky podsadíme pod kríky, časom sa zapoja do súvislého porastu a pôdu pod kríkmi zakryjú a zamulčujú. Maliny a ríbezle sú plné vitamínov a sú spestrením letného jedálnička. Najviac živín majú v čerstvom stave, ale oceníme ich aj v zime na koláči alebo v podobe džemu.

4. Jún v záhrade – ostrihajme odkvitnuté kríky a trvalky

V júni už odkvitlo veľa kríkov a dokonca aj trvaliek. Strih nám slúži na to, aby sme rastliny udržali kompaktný tvar a dobré budúcoročné kvitnutie. Po odkvete zastrihneme orgován (syringa), zanoväť (citysus), pajazmín vencový (philadelphus coronarius).  Odstraňovať môžeme aj odkvitnuté kvety remontantných ružových kríkov, čím podporíme ich ďalšie bohaté kvitnutie. V júni môžeme ostrihať aj niektoré odkvitnuté trvalky ako je kocúrnik (nepeta fasenii), ktorý sa nám odmení opätovným kvitnutím.

V júni môžeme výskúšať aj tzv. „chelsea chop“, ktorým vieme zabezpečiť bohatšie kvitnutie trvaliek. Chelsea chop je dobré urobiť na trvalkách, ktorých kvitnutie chceme predĺžiť alebo ich podporiť v bohatšom kvitnutí. Striháme ešte pred samotným kvitnutím letné a jesenné trvalky ako sú gaury (gaura lindheimeri), rozchodníky (sedum), vysoké floxy (phlox paniculata), jesenné astry (aster), konopáče (eupatorium maculatum) a ďalšie.

5. Jún v záhrade – vylamujme vlky na paradajkách

Ak chcem dobrú úrodu paradajok a bohatú násadu plodov, vylamovaniu vlkov sa nevyhneme. Vlky z pazúch rastliny vylamujem ručne. Teraz prichádza čas, kedy budeme chodiť kontrolovať zeleninovú záhradku skoro denne. Náročná zelenina ako paradajky a papriky začínajú plodiť a my musíme zvýšiť pozornosť a kontrolu škodcov, vlahy aj výživy. Dbajme na diverzitu rastlín a nenechávajme pôdu odhalenú. Keď jedna plodina skončí svoje vegetačné obdobie, nasaďme na jej miesto ďalšiu. Susedské dobré vzťahy medzi plodinami nám pomôže nastaviť napríklad koliesko dobrých vzťahov, kde sa dozvieme prospešné kombinácie výsadby zeleniny.

 6. Jún v záhrade – necháme si kúsok divočiny a ponechajme kde-tu vyrásť bodliak

Tlak škodcov a hmyzu na naše zeleninu alebo okrasné záhony bude menší, keď v záhrade necháme divoký kút pre hmyz a opeľovače. Keď pustíme trochu prírody do našich upravených záhrad, získame akýsi ochranný štít pred škodcami. Vošky, skočky, ale aj slizniaky si pochutia na šťavnatej burine a na náš šalát im nemusí ostať apetít. Rozdiel keď necháme divoký kúsok uvidíme a pocítime aj keď nemáme veľa miesta – stačí aj pár metrov nepokosenej divočiny okolo plota vzadu. Nechať hmyzu voľný bufet má ešte jednu neoceniteľnú výhodu – keď sa vrátime z dovolenky, je menšia pravdepodobnosť, že nás budú čakať záhony zeleniny napadnuté slimákmi, skočkami alebo inými žravým hmyzom.